HABER DETAYI

14 Aralık 2016 17:04

Taşımaların Yüzde 32’si Karayolu ile Gerçekleşti

Karayolu taşımacılığı en basit şekilde insan ve yüklerin karayolu araçlarının kullanımıyla taşınması şeklinde tanımlanabilir. Bu yüzden nakliyecilerin önemi uluslararası lojistikte artmaya devam ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıklamalarına göre, ülkemizde 2015 yılının ilk iki çeyreğinde 73,5 milyar dolarlık ihracat yapıldı.

Bu ihraç taşımalarının yaklaşık yüzde 32’si ise karayolu lojistiği kullanılarak gerçekleştirildi. Yani 23,4 milyar dolarlık kısmını karayolu taşımacılığı sağlamış oldu ve bu taşımalar sefer sayısı olarak ise 737 binlerde. Yine bu dönemde yapılan yüzde 53’ü deniz, yüzde 14’ü hava, yüzde 0,5’i demiryolu, yüzde 0,5’i se diğer yollar kullanılarak taşındı. Ancak ihracat rakamında bir önceki döneme göre yüzde 8’lik bir gerileme oluştu. Buna paralel olarak da karayolu taşımacılığında bir miktar gerileme oldu.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) yaptığı açıklamada geçen yılın aynı dönemine nazaran bu yıl yüzde 9’luk bir gerileme seyrederek, 737 bin seviyelerine indiğini belirtti. Bu grupta Türk plakalı araçların sefer sayısı ise yaklaşık 595 bin seviyesinde kaldı. Bu sayede ihracat taşımalarında Türk plakalı araçların yabancı araçlara oranı oldukça fazla ve yüzde 81 olarak belirtildi. İthalat taşımalarının 17 milyar dolarlık kısmı yabancı araçlarla yapılıyor.

İlk iki çeyrekte yapılan yaklaşık 107 milyar dolarlık ithalatın yüzde 16’sı karayolu lojistiği ile tamamlandı. Bu taşımaların 220 bini türk plakalı araçlarla yapılırken, yabancı plakalı araçları yüzde 5 artışla 15 bin taşıma gerçekleştirmiştir. Bu taşımaların toplamının geçen yıla göre yüzde 1 artış gösterdiği belirtildi. Bu iki grubun Pazar payları ise sırasıyla yüzde 68 ve 32 olarak belirtildi.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
gebze evden eve nakliyat istanbul evden eve nakliyat instagram takipci hilesi instagram begeni hilesi